poniedziałek, 29 kwietnia 2013

10 rzeczy które trzeba unikać przy oczyszczaniu twarzyMycie twarzy taka zwyczajna czynność pielęgnacyjna... Okazuje się, że popełniamy przy niej mnóstwo błędów. Dokładne oczyszczenie twarzy jest podstawowym elementem pielęgnacji. Dzięki niemu nasza skóra jest pozbawiona wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i zabrudzeń, które powodują zmiany na naszej skórze. 
Substancje zawarte w kremach i innych środkach nakładanych na niedokładnie umytą twarz nie mają szansy zadziałać. 
Oczywiście przesada w drugą stronę, także nie jest wskazana, aby nie pozbawić naszej skóry naturalnej ochrony.

 Czego unikać i jak poprawnie  oczyścić naszą twarz :

1. Należy unikać środków czyszczących zawierających SLS
Kiedy byłam młodsza lubiłam „wypucowane’’ uczucie po umyciu twarzy. Zawsze uważałam, że kiedy twarz jest idealnie wymyta to mój problem z trądzikiem zniknie... Niestety nie...
W ostatnich latach zaczęłam całkowicie inną pielęgnację, oraz staram się unikać środków czyszczących, zawierających SLS (Sodium Lauryl Sulfate ). To związki chemiczne powodujące lepsze pienienie się produktu, do którego są dodawane. Powodują przesuszenie skóry, zaburzają wydzielanie łoju i potu, podrażniają skórę, wywołują świąd i wypryski.
 
2. Unikaj oczyszczenia twarzy mydłem
Mydła w kostce (które często zawierają tłuszcze zwierzęce) charakteryzują się bardzo wysokim pH – co oznacza, że mają odczyn zasadowy, który reaguje i niszczy nasz ochronny płaszcz wodno- lipidowy na skórze. Badania pokazują, że ludzie, którzy myją twarze mydła rano są o 50% mniej chronione, gdy udają się na słońce, gdyż nie mają bariery tłuszczowej na skórze.
 
3. Unikaj wymywania lipidów ze skóry
Celem oczyszczania jest usunięcie brudu i oleju, tak aby nasze pory nie były zablokowane i nie powodowały „niespodzianek’’ w postaci pryszczy. Jednak, gdy używasz do mycia twarzy żeli, mydeł zawierających SLS, są szanse, że silny środek powierzchniowo czynny usunie naszą naturalną ochronę  wraz z brudem. Ponadto, silny środek czyszczący może zmienić poziom kwasowości na naszej skórze, która ma działać jako bariera, aby zabezpieczać się od bakterii.

4. Należy unikać mycia twarzy więcej niż dwa razy dziennie
Pozwalaj utrzymywać odpowiednią ilość tłuszczu na skórze. Staram się nie oczyszczać twarzy więcej niż dwa razy dziennie, chyba że jest to naprawdę bardzo brudna.
 
5. Należy unikać zbyt długiego masażu twarzy, kiedy jest brudna
Jeżeli  stosujemy metodę OCM należy uniknąć zbyt długiego wmasowywania oleju, zwłaszcza kiedy twoja twarz jest nieczysta z makijażem. Wydaje mi się, że metoda oczyszczania olejem może przyczynić do powstawania trądziku. Wraz z olejem wmasowujemy także brud. Starajmy się skrócić ten czas demakijażu do minimum.
 
6. Unikaj używania gorącej wody do mycia twarzy
Zawsze z rana najlepiej umyć się zimną wodą. Ma to zbawienny wpływ na naszą skórę. Już od wielu lat tak robię i nie mam problemów z zaczerwienieniem skóry, opuchlizną, a na dodatek świetnie orzeźwia nas z rana. Natomiast wieczorem przy zmywaniu makijażu powinno się używać ciepłej wody, a kończyć zimną wodą. Oczywiście osoby, które maja problem z rozszerzonymi naczynkami, powinny uważać na zmiany temperatury wody, bo może powodować pękanie naczynek.

7. Unikaj szorowania i tarcia
Twoja skóra to nie zlewozmywak i nie ma potrzeby do szorowania. W rzeczywistości,  nadmierne ciągnięcie i szarpie może przyczynić się do przedwczesnego powstawania zmarszczek. Zamiast tego należy używać peelingu raz lub dwa razy w tygodniu, aby usunąć martwy naskórek.8. Unikaj używania brudnych rąk do mycia twarzy
Choć jest to oczywiste, czasami zapominamy, by umyć ręce przed rozpoczęciem demakijażu, aby nie wcierać w skórę dodatkowych bakterii, które nosimy na rękach.

9.
Unikaj wody do mycia twarzy
Wiele osób uważa, że skóra źle reaguje na wodę. Najczęściej z takim problemem spotykają się osoby zamieszkałe wielkie miasta, czyli właściwe mieszkańcy okolic, gdzie stan wody jest coraz gorszy. Stosujmy więc w takim wypadku wodę przegotowaną. Spotkałam się także z osobami, które mają trądzik i w ogóle nie myją twarzy wodą, dla mnie to jest po prostu nie do pomyślenia. Muszę użyć wody!10.Unikaj jednego ręcznika do całego ciała
Wycierając się od stóp do głów tym samym ręcznikiem dokładamy dodatkowych bakterii na twarz, a potem problemy skóry murowane! Stąd moja rada używajmy oddzielnego ręcznika do twarzy.
 

 Dodałybyście coś jeszcze do tej listy?
PS. Zapraszam na moje rozdanie tutaj

9 komentarzy:

 1. Mam fioła na punkcie pielęgnacji mojej twarzy dlatego co do niektórych rad się dostosuje bo nie wszystkich przestrzegalam np. punkt 1

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny ;) Stosuję się do wszystkiego prócz 9 ;) Jednak nie mam czasu na przegotowywanie wody :P

  OdpowiedzUsuń
 3. cześć wiele Twoich rad stosuję na codzień ale też dowiedziałam się o nowych. 2 razy dziennie myję twarz wodą. Stosuję delikatne środki emulsję cetaphil i olejek myjący pomarańczowy BU. dzięki za ciekawy temat

  OdpowiedzUsuń
 4. Nic dodać nic ująć:) Świetny artykuł:)

  OdpowiedzUsuń
 5. prawie wszystkiego przestrzegam :D wyjątkiem sa SLS - nie unikam ich, a nawet lubię :P
  mydełka tez lubie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przydatne rady :) Ja do osuszania twarzy używam ręczników jednorazowych :) Przy trądziku ważne jest też by często zmieniać poszewki :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy dodany komentarz :) Pozdrawiam :*