sobota, 4 maja 2013

5 rzeczy które powinniśmy wiedzieć o skórze wokół naszych oczu



Jasne, świeże i zmysłowe spojrzenie to chyba marzenie każdej z nas. Niestety wraz z wiekiem strefa wokół oczu coraz mniej mnie zadowala. Pojawiają się zaczerwienienia, sińce i pierwsze zmarszczki. Postanowiłam napisać tego posta, gdyż zaczęłam się zastanawiać dlaczego tak się dzieje? Dzisiaj przegląd różnych czynników, które powodują problemy wokół oczu.

 



1. Cienka skóra
Skóra wokół oczu jest o siedem do dziesięciu razy cieńsza i bardziej delikatna niż skóra na reszcie naszej twarzy. Zwykle grubość skóry powiek i wokół oczu to ok. 0,5 mm (w innych miejscach twarzy ok. 2 mm). To dlatego skóra wokół oczu jest bardziej wrażliwa i należy ją  traktować delikatnie. Nie powinno się jej pocierać, ponieważ może się to przyczynić do powstawania zmarszczek. Co najgorsze wraz z wiekiem, skóra wokół naszych oczu staje się jeszcze cieńsza z powodu utraty kolagenu i elastyny. Koszmar!!!

2. Czynnik dziedziczny
Można odziedziczyć cieńszą i bardziej przejrzystą skórę. Niestety ja zaliczam się do tej grupy! Cienie są bardziej widoczne, ze względu na to, że krew przechodzi bardzo blisko powierzchni skóry, co powoduje niebieskie zabarwienie pod oczami. Sińce!!!

3. Gruczoły łojowe
W przeciwieństwie do skóry twarzy, w okolicy oka nie ma gruczołów łojowych, które chronią i zabezpieczają powierzchnię skóry łojem. To powoduje, iż skóra w tej okolicy jest bardziej podatna na wysuszanie i utratę wilgoci (naturalny łój skórny to substancja, która dzięki zawartości składników tłuszczowych działa jak impregnat, który stanowi barierę przeciwko odparowywaniu wody z naskórka).


1 – mięsień dźwigacz powieki górnej, 2 – spojówka powiekowa, 3 – tarczka, 4 – gruczoł tarczkowy Meiboma, 5 – gruczoły rzęskowe (Molla), 6 – rzęsa, 7 – tkanka podskórna, 8 – skóra, 9 – mięsień okrężny oka, 10 – mieszek włosowy, 11 – gruczoły łojowe (Zeissa), 12 – kąt wewnętrzny oka, 13 – mięsko łzowe, 14 – szpara powiekowa, 15 – powieka dolna, 16 – kąt zewnętrzny oka, 17 – powieka górna

4. Toksyny w narządach
Obrzęk powiek (czyli gromadzenie się wody w tkankach) może oznaczać przemęczenie, zbyt dużą ilość soli w diecie, choroby ogólnoustrojowe (nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroby nerek, wątroby, alergie). Podobno strefa pod oczami oznacza stan naszych nerek.
 
5. Częste ruchy oczu
Na skórę wokół oczu ma także wpływ ilość mrugnąć, a nawet nasza mimika. Należy wziąć pod uwagę również mięśnie wokół oczu, które codziennie, w każdej minucie, przy okazji każdego uśmiechu, grymasu lub po prostu mówienia, wykonują niezwykle ciężką pracę. Ten wysiłek to nie lada wyczyn, ponieważ w ciągu dnia samo nieświadome mruganie to ponad 17 tysięcy ruchów. Nie powinien zatem dziwić fakt, iż to właśnie wokół oczu zmarszczki i linie pojawiają się najszybciej.

PS. Zapraszam na moje rozdanie tutaj

18 komentarzy:

  1. ja pierwszy krem pod oczy kupiłam jak miałam jakieś 13 lat ;) uważam, że na taką pielęgnację nigdy nie jest za wcześnie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem w szoku... Ja dopiero koło 19-stki zaczęłam się zastanawiać czy już czas na krem pod oczy!

      Usuń
    2. a ja mając 22 lata nieśmiało poszłam do apteki ;)

      Usuń
    3. Nie polecam zaczynać tak wcześnie, skóra się przyzwyczaja... Jak będziesz miała 50+ to będziesz potrzebowała krem dla 100 latki... a chyba na rynku takich jeszcze nie ma...

      Usuń
  2. Zgadzam się z poprzedniczką, odpowiednio dobrany krem nie zaszkodzi. Ja niestety też mam sińce pod oczami po mamie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest już nas dwie:-)

      Usuń
    2. ja też niestety odziedziczyłam po mamie sińce :(

      Usuń
    3. Nie polecam zaczynać tak wcześnie, skóra się przyzwyczaja... Jak będziesz miała 50+ to będziesz potrzebowała krem dla 100 latki... a chyba na rynku takich jeszcze nie ma...

      Usuń
  3. Ja mam 21 i nigdy nie myślałam o kremie na okolice oczu...

    OdpowiedzUsuń
  4. To prawda gdy jestem zmęczona, ma ciężki okres dużo pracy, wstaję rano i mam zapuchnięte górne powieki. Do tego ta okolica jest u mnie bardzo wrazliwa. używam głównie świetlików.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja na okrągło gadam, więc boję się jak będę wyglądała za pare lat :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja w okolicy oczy używam kremu do twarzy bo nie mam problemu z wrażliwością oczu, a krem do twarzy działa mocniej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja słyszałam, że kremy pod oczy są dużo silniejsze niż te do całej twarzy...

      Usuń
  7. Czytam i czytam tę notkę i jedyne czego mi w niej brakuje, to konkluzja - co z tym faktem zrobić, żeby było dobrze! Ja też mam bardzo cienką skórę pod oczami i szczerze mówiąc przeraża mnie myśl, że będę mieć zmarszczki szybciej niz inni... Stosuję krem pod oczy i sporadycznie maseczki w płatkach, co jeszcze można robić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można zrobić bardzo dużo zaczynając od kremów pod oczy kończąc na masażach oklepywaniu i naciskaniu odpowiednich punktów dookoła oczu.Nie napisałam o tym bo to jest temat na oddzielny, długi post.... Ale obiecuje, że już wkrótce o tym napisze:-)

      Usuń
    2. Napisz, napisz! Będę wyczekiwać :))

      Usuń
  8. Bardzo fajny i ciekawy artykuł! Co do kremu pod oczy... Mam 26 lat i nie stosuję specjalnie kremu pod oczy, nie uważam, że im wcześniej tym lepiej, pomyślę o kremie jak będę miała 30 lat. ALE są rzeczy o które należy zadbać w młodszym wieku! Im później zaczynamy się malować i stosować podkłady czy korektory, tym lepiej dla skóry oczu, nie wspominając już o mocnych eyelinerach, czy wodoodpornych tuszach! A jak już je pomalujemy... NIE zasypiajmy w makijażu! To jest tak drastyczne dla oczu, że żaden krem tego nie wynagrodzi!
    Oczywiście można zrobić coś naturalnego dla oczu, jak okład z torebek herbaty np. rumianku (zaparzonych i wystudzonych, ale mokrych) czy okład z zimnego, świeżego ogórka, albo rozgniecionych liści młodej kapusty. To polecam! Krem owszem, ale nie za szybko! Trochę się rozpisałam, ale na temat! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  9. Dziwne bo przecież własnie mówi się teraz o ćwiczeniach na twarz i powinno się ćwiczyć nawet partie wokół oczu by wzmocnić mięśnie. Więc niby czemu mruganie i ruszanie oczami miałoby powodować zmarszczki i szkodzić? A tak w ogole czy ktoś wie czy olej jojoba nakładany na okolice oczu wieczorem jest dobry na taką cienką skorę czy jest też za ciężki?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy dodany komentarz :) Pozdrawiam :*